The State Scholastic Chess Championship was held March 10th - 12th in Dallas. Region 2 was represented by many players and teams. The following players won trophies and medals at the tournament.
Primary JV Winners:
Place |
Name | School |
Score |
5 | Brandon Duffy | Harker Heights | 6.0 |
11 | Katie Stanton | Harker Heights | 5.5 |
28 | David Wade Benke | North Ridge Elem | 5.0 |
29 | David Migl | NETCACHE | 5.0 |
30 | Garrett Jones | WACHE | 5.0 |
32 | Scott Curry | Ridglea Hills Elem | 5.0 |
Medal | Austin Kidd | Willie Brown | 4.5 |
Medal | Ashley Justice | NETCACHE | 4.0 |
Medal | Alicia Henson | North Ridge Elem | 4.0 |
Medal | Grant Siegel | Como Montessori | 4.0 |
Primary Championship Winners:
Place |
Name | School |
Score |
2 | Swami Sundaresan | Meadowcreek | 6.0 |
11 | Tyler Pernes | Como Montessori | 5.0 |
18 | Taylor Martin | Ridglea Hills Elem | 4.5 |
20 | Gerritt Justice | NETCACHE | 4.5 |
Medal | Ross Pinkertom | Ridglea Hills Elem | 4.0 |
Medal | Sarah Mayes | NETCACHE | 4.0 |
Elementary JV Winners:
Place |
Name | School |
Score |
12 | Justin Pike | Harker Heights | 6.0 |
13 | Hayden Sordini | Como Montessori | 5.5 |
14 | Bryan Willard | Wichita Falls | 5.5 |
30 | Michael Denny | North Ridge Elem | 5.0 |
31 | Craig Kleiman | Mary Orr | 5.0 |
39 | Trenton Jones | 5.0 | |
Medal | Trevor Woolsey | NETCACHE | 4.5 |
Medal | Jamie Monroe | Wichita Falls | 4.0 |
Medal | Garry Byrd | 4.0 | |
Medal | Nicholas Ehret | Harker Heights | 4.0 |
Medal | Jarron Sharpe | 4.0 |
Elementary Championship Winners:
Place |
Name | School |
Score |
3 | Mason Harry | Willie Brown | 6.0 |
4 | Jonathan Mayes | NETCACHE | 6.0 |
9 | David Gorrell | Mary Orr | 5.5 |
18 | Stephanie Ballom | Mary Orr | 5.0 |
Medal | Taylor Cleveland | North Ridge Elem | 4.5 |
Medal | Ben Searway | Ridglea Hills Elem | 4.5 |
Medal | Jonash Loh | North Ridge Elem | 4.5 |
Medal | Steven Johnson | NETCACHE | 4.5 |
Medal | Ryan Henson | North Ridge Elem | 4.0 |
Medal | Nhung Le | Harker Heights | 4.0 |
Medal | Travis Ross | North Ridge Elem | 4.0 |
Medal | Ryan Dixon | Ridglea Hills Elem | 4.0 |
Medal | Todd Jorgenson | North Ridge Elem | 4.0 |
Middle School JV Winners:
Place |
Name | School |
Score |
1 | Charles Clymer | Fairway MS | 7.0 |
10 | Timothy Thompson | Fairway MS | 5.5 |
12 | William Montessoro | Eastern Hills | 5.5 |
19 | Chris Sullivan | Fairway MS | 5.0 |
Medal | Thayer LaFleur | Fairway MS | 4.0 |
Medal | Alex Munger | Eastern Hills | 4.0 |
Medal | Alejandro Cowie | Harker Heights | 4.0 |
Medal | Gabriel Arrendondo | JP Elder | 4.0 |
Middle School Champion Winners:
Place |
Name | School |
Score |
3 | Bryan Pernes | William James | 6.0 |
11 | Javier Cal | Monnig MS | 5.5 |
20 | Benjamin Suite | Worley MS | 5.0 |
Medal | Gregory McNew | WACHE | 4.5 |
Medal | Joseph Godawski | Worley MS | 4.5 |
Medal | Bobby Tobar | JP Elder | 4.0 |
Medal | Jesus Arrendondo | JP Elder | 4.0 |
Medal | Josh Horn | JP Elder | 4.0 |
High School JV Winners:
Place |
Name | School |
Score |
12 | Sang C Vong | FW Polytech HS | 5.0 |
18 | Matthew Brennan | Killeen HS | 5.0 |
Medal | Bryce Oliver | Arlington Lamar HS | 4.0 |
Medal | Khanh Le | FW Polytech HS | 4.0 |
Medal | Jamie Guevara | Arlington Lamar HS | 4.0 |
Medal | Chien Le | FW Polytech HS | 4.0 |
Medal | Nathan Narragon | Killeen HS | 4.0 |
Medal | Jose Raga | FW Northside HS | 4.0 |
High School Championship Winners:
Place |
Name | School |
Score |
6 | John Sneed | WACHE | 6.0 |
11 | Salvador Luna | FW Northside HS | 5.5 |
29 | Michael Sneed | WACHE | 5.0 |
Medal | Chris Hilliard | Arlington Lamar HS | 4.5 |
Medal | Ajay Bangale | FW Country Day | 4.0 |
Medal | Mark Driggers | WACHE | 4.0 |
Medal | Angelo Cuestas | FW Northside HS | 4.0 |
Medal | Sergio Molina | FW Dunbar HS | 4.0 |
Medal | Jason Starnes | FW Dunbar HS | 4.0 |
Medal | Jose Ortega | FW Northside HS | 4.0 |
Medal | Nha Nguyen | FW Polytech HS | 4.0 |
If a player has been missed, please e-mail me the information Webmaster.